Освітня програма "Аналіз даних (Data Science, DS)"

Data Science - це наука про методи аналізу даних та отримання з них важливої інформації та знань. В ній використовуються методи та теорії, взяті з багатьох областей математики, статистики, інформатики. Вона тісно пересікається з такими напрямами, як машинне навчання (Machine Learning), науки про мислення (Cognitive Science), технології для роботи з великими даними (Big Data).

Загалом, Data Science - це набір конкретних дисциплін з різних напрямків, що відповідають за аналіз даних і пошук оптимальних рішень на їх основі. Раніше цим займалася тільки математична статистика, потім почали застосовувати машинне навчання і штучний інтелект, які в якості методів аналізу даних до математичної статистики додали оптимізацію і computer science (тобто інформатику).

До кола обов’язків фахівців цієї галузі належать програмування, математичні моделі і статистика. Окрім цього, фахівцям важливо розібратися в тому, що відбувається в предметній галузі (наприклад, у фінансових процесах, біоінформатиці, банківській справі або навіть в комп'ютерній грі). 

Користь від аналізу даних можна отримати з усіх більш-менш прикладних галузей, де є достатньо даних. Наприклад, в медицині алгоритми дозволяють більш якісно діагностувати захворювання і призначати план лікування. Управління персоналом можна поліпшити, якщо алгоритми допоможуть заздалегідь виявити, що в колективі почалися проблеми з комунікацією.

Завдяки Data Science вже зараз можна автоматизувати прийняття простих рішень - там, де є зрозумілі правила. Наприклад, системи кібербезпеки сьогодні майже цілком працюють на алгоритмах машинного навчання, приймаючи рішення, чи відправляти лист в спам або блокувати як сумнівну транзакцію. Все це виконується на основі вже наявних даних.

Наступний етап використання Data Science - автоматизація прийняття більш складних рішень або створення розумного асистента. Слідом йде автоматизація ланцюжків завдань або навіть конкретних професій.

Гарант - д.т.н., професор, професор кафедри ІСМ, Берко Андрій Юліанович

Українська