Проектування баз даних у середовищі MS ACCESS 2010
Коротко викладено матеріал, необхідний для вивчення основних функціональних можливостей та практичного застосування СУБД MS Access 2010 для проектування баз даних, застосування і розроблення прикладних засобів та інформаційних технологій на основі реляційних баз даних.
Навчальний посібник призначений для студентів, що навчаються за спеціальністю “Комп’ютерні науки та інформаційні технології”, “Системний аналіз”, “Філологія” та споріднених спеціальностей, пов’язаних із вивченням комп’ютерних інформаційних технологій. Може використовуватись як дидактичний матеріал для викладання, а також для самостійного вивчення і підвищення кваліфікації.
Вступ....................................................................................................................... 8
РОЗДІЛ 1. Основні поняття та визначення реляційних баз даних.............................. 9
РОЗДІЛ 2. Проектування бази даних........................................................................ 22
РОЗДІЛ 3. Середовище СУБД MS Access 2010........................................................ 50
РОЗДІЛ 4. Робота з таблицями в середовищі MS Access 2010................................. 62
РОЗДІЛ 5. Робота із запитами в середовищі MS Access 2010.................................. 93
РОЗДІЛ 6. Проектування форм в середовищі MS Access 2010................................ 123
РОЗДІЛ 7. Формування звітів в середовищі MS Access 2010................................... 139
РОЗДІЛ 8. робота з макросами в середовищі MS Access 2010................................. 156
РОЗДІЛ 9. Розробка інтерфейсу користувача в середовищі MS Access 2010............ 171
РОЗДІЛ 10. Побудова ОБЧИСЛЮВАЛЬНИХ виразів в MS Access 2010 ........... 174
РОЗДІЛ 11. Лабораторний практикум......................................................................... 196
Висновки................................................................................................................. 216
Предметний покажчик............................................................................................ 218
Список літератури.................................................................................................. 221
Додаток А. Створення елементів форм та звітів в режимі конструктора.............. 222
Додаток Б. Предметні області для індивідуальних завдань................................... 228
Додаток В. Титульна сторінка звіту до лабораторної роботи................................. 232
Переважна більшість інформаційних систем і технологій як засіб організації інформаційного забезпечення використовує бази даних. Сьогодні база даних – це не просто місце нагромадження та зберігання інформації. Сучасна база даних – це складний багато- функціональний механізм, який забезпечує інформаційну підтримку різноманітних процесів, що виконують у середовищі комп’ютерних систем. Ефективне функціонування баз даних забезпечується поєднанням науково обґрунтованих методів проектування з новітніми прогресивними технологіями і системами управління. Досконале володіння фундаментальними знаннями та практичними навичками застосування баз даних є однією з важливих кваліфікаційних складо- вих компетенції фахівця в галузі комп’ютерних наук та інформаційних технологій. Основна мета посібника – у стислій, компактній і лаконічній формі подати необхідний і достатній обсяг матеріалу для здобуття знань і практичних навичок із проектування, побудови і застосування баз даних у типових завданнях комп’ютерних інформаційних систем. Навчальним середовищем вибрано систему управління базами даних MS Access. Цей вибір зумовлений, зокрема, такими чинниками, як популярність і поширеність цього засобу, простота і доступність інтерфейсу користувача, достатньо повний набір функцій та можли- востей роботи з базами даних, зосереджених в єдиному середовищі. Однак пропонований посібник не треба розглядати як матеріал для вивчення можливостей СУБД MS Access, оскільки основний акцент зроблено не на середовище роботи, а на типові застосування баз даних для розв’язання різноманітних задач опрацювання інформації в комп’ютерних системах. Структурно посібник складається з одинадцяти розділів. Кожен розділ містить короткий огляд та викладення основного матеріалу, необхідного для виконання практичних завдань, наведено послідов- ність виконання практичних завдань для набуття і закріплення навичок з вирішення тих чи інших завдань роботи з базами даних.